rhardy6287
rhardy6287 rhardy6287
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?

Respuesta :

ejballet8 ejballet8
  • 24-03-2020

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

Answer Link
knorman363 knorman363
  • 24-03-2020

Answer:

$12.74

Step-by-step explanation:

2(4.55)=9.10

.8(4.55)=3.64

9.10+3.64=

$12.74

Answer Link

Otras preguntas

Ek bhai dariya kinare coconut leva jay 6 Pa6a avta te 3 bags bharine coconut lave 6 Each bags ma 30 coconut 6. Pa6a farta rasta ma 30 toll tax ave 6 Each toll t
Matter is needed to transfer thermal energy by a.conduction. b.convection. c.radiation. d.both a and b
Clownfish live in sea anemones, which protect the fish from predators. The sea anemone isn't harmed and doesn't benefit from this relationship. This is called _
Who were the opposing sides in the War of Jenkins' Ear?
You have been hired as an efficiency expert for Math Nerds Inc. The company wants to cut costs and increase profits by increasing the number of math problems th
A free-trade agreement lowers restrictions on trucking across international borders. Which of the following would be a negative externality for the local enviro
TRUE OR FALSE... Salads are always a healthy alternative in a restaurant.
How do spadefoot toads get their food? (Need for report) thanks!
Entrepreneurship involves __________. allocating the right resources to pursue the opportunities chosen financing new business ventures the discovery and exploi
Summarize the order of operations for evaluating expressions. Use complete sentences