egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of y in the equation 2 + y = −3?
20 points! What types of evidence indicate that plants once existed in Antarctica? (check all that apply) 1-Fern fossils have been found there. 2-Coal deposits
The entity that normally is supposed to determine whether an academic researcher's conflict of interest can be managed is:
You need to know Algebra
The greek empire rose from the ashes of the old roman empire. a. True b. False
What are the lower, middle, and upper quartiles of this data? 122, 164, 71, 98, 84, 147, 114, 111, 98, 85, 104, 71, 77
Mary thinks of herself as a warm, caring person. she is content with her life and believes that others enjoy her company. these thoughts and feelings that mary
9xa+9xb write as a product
Abraham Lincoln thought all the slaves should be set free True or false
A rectangular prism has a volume of 360 in3. If the height measures 4 in., which base measurements could the prism have? 4 in. by 20 in. 45 in. by 45 in.