alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the velocity of a wave with a frequency of 6 Hz and a wavelength of 2 m?
what is a cell wall in simple words
Meet tenderizer contains an enzyme that interacts with meat. If meat is codable tenderizer and then placed in a refrigerator for short time, how would the enzym
The height of Gateway Arch shown on Missouri quarter is 630 feet or 7,560 inches.Find how many 4-inch stacks of quarters make up the height of Gateway Arch.If t
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you
how to write 0.326 in expanded form?
which is greater 0.7 or 7/9
Can someone please describe surface tension to me. Please don't give me the dictionary definition. Thank you
the difference between 8 forty-sevens and 7 forty-seven
factorise 5x-10 please help