andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

Why did Egypt nationalize the Suez Canal? (A)To try to make more money for themselves (B)To make up the money lost from USA and Great Britain for financial assi
Tell whether the number is written in scientific notation. 5 x 10-19 O No, it's not written in scientific notation. 0 Yes, it is written in scientific notation.
I need help (last question)
I need awnsers people
Pythagorean theorem. What would x be?
What is the midpoint of the segment shown below? A. (–1, –1) B. (–2, –1) C. (–2, –) D. (–1, –)
The gas cells need in order to release energy from sugar molecules is A carbon dioxide. В.water vapor. C. nitrogen. D.oxygen.
I do not speak z language of z math
The following question has two parts. Answer Part A first, and then Part B. Part A According to the selection from The Story of My Life, how does Keller at fir
Question: How come everyone tells me that Communism has failed every time it has been tried yet they don't take China into account? China has been Communist fo