sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

given that your living room is 15 feet by 25 feet, how much would it cost to install carpet that is $3.50 per square foot?
how can the same biochemical be both a reactant and a product
Who was the attorney (lawyer) that helped to win the case of brown vs. the board of education of topeka in 1954?
Combine like terms. (–3y2 – 7y – 9) – (4y2 + 6y + 9) A. y2 – y B. –9y2 – 11y – 18 C. 7y2 + 13y + 18 D. –7y2 – 13y – 18 Reset Selection
What is the purpose of including a work cited list in your research report
The velocity of particle is given by v = √180-√16x m/s. Its acceleration will be
Harry’s soccer team plays 2 nonconference games for every 3 games that they play against conference opponents. If y represents the number of nonconference games
Which market structure tends to benefit the producers the most?
Evaluate. Write the answer as a mixed number whenever possible. Two-thirds of  3/16 a. 8 b. 10 c. 5/9 d. 7/8
How did shay's rebellion show that america needed a stronger central government?