ajw1202cavs
ajw1202cavs ajw1202cavs
  • 22-07-2016
  • Mathematics
contestada

A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each

Respuesta :

2kilokaraj
2kilokaraj 2kilokaraj
  • 22-07-2016
So:
brush = comb+2

Total: comb + (comb+2) = 3.78 
2 * comb + 2 = 3.78  /-2
2 * comb = 1.78 /divide by 2
comb = 0.89

brush = 0.89 + 2 = 2.89
Answer Link
lina232323 lina232323
  • 23-07-2016
3,78-2=1.78
1.78/2=0.89
0.89+2=2.89
cepillo=2.89
peine=0.89
Answer Link

Otras preguntas

A school fundraiser needs to raise a total of $1000. The students are selling artwork for $25 a piece. They have already raised $300 toward their goal. Write an
somebody help me with this please
What does a production proposal provide ?
10) What is the function of phloem tissue in the plant transport system? A) It prepares food B) It transports food. C) It transports water. D) It provides suppo
Who is responsible for passing laws (ordinances) for the County? A. Town Council OB. City Council O C. General Assembly O D. Board of Supervisorsec​
what is 4 / 4 + 8 - 9 + 15 - 50 + 1000
How is Earth’s outer layer different from a cracked hard-boiled egg?
2. How might this population suddenly increase? How might this affect the ecosystem? (for tropical savannah.)​
5. Which of the following best describes King Louis XVI? * He was a poor leader who did not want to handle economic issues (France's debt) He was a great leader
Write the polynomial in standard format. Identity the degree and leading coefficient of the polynomial. Then classify the polynomial by the number of terms.5 +