T8annyBrowE
T8annyBrowE T8annyBrowE
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 25 lb bag of rice costs $29.50. What is the cost of the rice per pound?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the rice per pound is the quotient obtained when the price of the 25-lb bag is divided by 25. That is,
                        $29.50 / 25 = $1.18
Thus, the cost of the rice per pound is equal to $1.18.
Answer Link

Otras preguntas

E. Answer the questions 1. How many millions are there in 34 567 124? 2. How many thousands are there in 2 904 178? 3. How many hundreds are there in 109 235? 4
give a title for the above picture ​
on the grid draw the line x=-2
Cylinder P has a base radius of 1.4 m and a height of 3 m. Cylinder Q has a base radius of and a height of 2.1 m. Find the ratio of their volumes.​
los Tiles permiten ingresar más rápido a las aplicaciones.​
Answer this + Brainiest. please
Ethical Decision-Making CWV worksheet
Introduction of the impact of earthquakes on Africa's environment and people
help please I don't understand
How to write a CER response