Emorrijs0ugust
Emorrijs0ugust Emorrijs0ugust
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce?

Respuesta :

Kunchan
Kunchan Kunchan
  • 29-07-2016
Cost of 32 oz = 6.72 
Cost of 1 ounce
6.72 / 32
0.21 dollar/ounce
Answer Link
meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the juice per ounce is the quotient obtained when the price of the 32-oz juice is divided by 32. Mathematically, that is,
                       $6.72 / 32 = $0.21
Hence, the cost of juice per ounce is $0.21.
Answer Link

Otras preguntas

Whats the equivalent fraction to 11/17
Whats the equivalent fraction to 11/17
What is the slope of the line between (3, -4) and (-2, 1)?
In a random sample of students at a middle school, 24 wanted to change the mascot, and 30 wanted to keep the current mascot. Which is the best prediction for ho
write an equation of the line that passes through the given points:   there are four questions:   1) (0,-1);(6,8)   2) (3,1);(9,7)   3) (1,2);(10,14)   4) (0,0)
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 6.Find a counterexample to show that the conjecture is false. 21182412
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?
write an equation of the line that is:   a) parallel to the line y=2x-4, and has a y-intercept of 7   b) parallel to the line y-3x=6, and has a y-intercept of
how do you add fractions wiyh improper fractions
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?