jeremiahjenkins718 jeremiahjenkins718
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Min's mother spent $3.96 on ground coffee that costs $0.45 per ounce. How many ounces of ground coffee did she buy?

Respuesta :

dcalderon720rams dcalderon720rams
  • 21-04-2020

Answer:

8.8 ounces

Step-by-step explanation:

3.96/0.45=8.8

Answer Link
heatwavematt
heatwavematt heatwavematt
  • 21-04-2020
8.8 take 3.96 ounces and divide it by .45
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are good study tips except: A. avoid long study sessions. B. designate a quiet, comfortable area. C. study the most difficult or importan
Identify the part of speech for the underlined word in the sentence: After the tiring game, I quickly went to get ice cream and celebrate our hard-fought vict
All of the following measure mass in the SI system EXCEPT grams liters kilograms milligrams
how are multiplying partial products and regrouping similar?
What is 2 2/3 of 1/4
Differentiate Between Mendelian and Chromosomal Disorder. Give two examples of each.
The following confidence interval is obtained for a population proportion, p: (0.707, 0.745). Use these confidence interval limits to find the margin of error,
The price of an item has been reduced by 65%. The original price was $60. what is the price of the item now?
Acceleration is best defined as the rate of change of what object?
Dylan has two cubes of iron. The larger cube has twice the mass of the smaller cube. He measures the smaller cube. Its mass is 20 grams, and its density is 7.87