abdalafernando46 abdalafernando46
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48.
How many yards did she get?
9.25 yards
10.05 yards
8.45 yards
8.25 yards

Respuesta :

treviglaslibrary
treviglaslibrary treviglaslibrary
  • 21-04-2020

Answer:

8.25 yards

Step-by-step explanation:

12.21 ÷ 1.48 = 8.25 yards

Answer Link
devinthomas909
devinthomas909 devinthomas909
  • 21-04-2020
$12.21 divided by $1.48 is 8.25 yards
Answer Link

Otras preguntas

Optimization- Of all rectangles with a perimeter of 10, which one has the maximum area? (Give dimensions)
Double my tens digit to get my one digit. Doble me and i am less then 50
what fraction is equivalent to 1/3
show me the steps for solving this problem how many grams of O2 are required to burn 46.0 grams of C5H12
Mars takes 686 days to orbit the Sun. What percent is this of the time it takes the Earth to orbit the Sun?
Help please! Which area pictured below shows water entering the atmosphere from respiration and transpiration
Can somebody give me some information on Gilda Baron please? It is really important.
Courier charges for packages to a certain destination are 65 cents for the first 250 grams and 10 cents for each additional 100 grams or part thereof. What coul
What is the answer to this equation 50X6-?=265/ I assume it is poitive 35. Is that correct?
Which of the following best explains why 1-butanol, CH₃CH₂CH₂CH₂OH, has a higher surface tension than its isomer, diethyl ether, CH₃CH₂OCH₂CH₃? (A) the higher d