itsyourgirlmackenzie
itsyourgirlmackenzie itsyourgirlmackenzie
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hats are on sale! You can buy them at the rate of 4 hats for $25.50. I need 6 hats. How much is it going to cost me? Explain.

Respuesta :

pettigrewc25
pettigrewc25 pettigrewc25
  • 22-04-2020

Answer:

It is going to cost you $38.25

Step-by-step explanation:First you do $25.50 divided by 4 and you get 6.375,Last you multiply 6.375 times six. Your final answer $38.25.

Answer Link
karina17041 karina17041
  • 22-04-2020
$38.25 hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

You missed 5 points out of 100 on her math test. What decimal number represents the part of her math test she answered correctly?
_________ were known for traveling along the Santa Fe Trail.
Jon and Jim painted a fence.Jon painted 1-4 of the fence and Jim painted 5-12 of the fence.How much of the fence did they paint total?
new england towns were clustered around an area called the
378 x 6 using place value with regrouping
is 897,100 rounded to the nearest ten thousand 900,000?
3(x-4)=5(x+2) a. x=11 b. x=-11 c. x=1 d. x=-1
What is 5/6 x r = 4 3/5
Which of the following could be considered a reason for the construction of the Egyptian pyramids? a. to serve as a means of defense from neighboring kingdoms
How is 2.4 written as a mixed number in simplest form?