keiladonnerson keiladonnerson
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If beef cost $7.50 for 4 pounds, how much would it cost for 6 pounds ?

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 24-04-2020

Answer:

(7.50/4)*6 =$11.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-04-2020

Answer: 11.25

Step-by-step explanation: First divide 7.5 by 4 to find the unit rate

7.5 divided by 4 = 1.875 or 1.88 rounded

then multiply the unit rate times 6

1.875 times 6 = 11.25 this is how much 6 pounds cost

hope this helps mark me brainliest if it helped

Answer Link

Otras preguntas

What is an equation that describes a known relationship among quantities (such as tempature) called
how do you write in word form 770,070 ?
what s the main purpose of taxation?
How would you change “my biology test” to make it parallel with “completing my homework”? by removing “my” and “test” by changing “biology test” to “homework
93+[68+7] WHAT IS THE ANWSER
Convert 950 US dollars to British pound sterling. Use 1 US dollar = 0.62 British pound sterling
KBr will undergo dissociation in solution while benzene will undergo solvation. True or False
who is Michelangelo and His life story
Roosevelt and Churchill met with Stalin for the first time at the December, 1943, Allied meeting in what city?
How is 2.4 written as a mixed number in simplest form?