Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Three roads, A, B, and C, all run south to north. They each meet a highway that runs west to east. Road B is 2.3 km west of Road A. Road C is 3.9 km east of Ro
Which will gain more electrons silicon or bromine?
Least to greatest: 2.7, 2.59, 2 7/12 Word problem: Brian operates an ice cream stand in a large city. He spends 0.4 of his budget on supplies, 1/12 on advertis
Why is one number in the nineties is prime
What is the population of the United States
why did the united states want to impress japan in  particular with the Great White Fleet?
There are 18 bikes in a bike rack. There are 4 more blue bikes then yellow bikes , and 2 less yellow bikes than green bikes. How many bikes of each color are in
how do you solve 9 - x = 10 using algebraic operations?
26=5(x+10)+3x whatsy answer how do I get it??
How did the colonist react to the battle of bunker hill?