babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What is the highest common factor of 240 and 1500
19/5 as a mixed number
What is the group number of the most nonmetallic group that contains metalloids?
Speech on inventors and inventions
What is the main purpose of visual aids? They make the paper look more professional. They add validity to the paper. They break up the monotony of a piece of wr
nelson middle school raised $19950 on ticket sales for its carnival fundraiser last year at $15 per ticket. if the school sells the same number of tickets thi
The Senate power of advice and consent does not apply to A. executive orders. B. federal judges. C. ambassadors. D. the chief justice.
What are the resources used to produce the things that humans need and want called? a. capital resources b. human resources c. natural resources d. industri
What are the two types of serves in volleyball?
A chemical has been found to harm the same components in both prokaryotic and eukaryotic cells. Which components are those? DNA, cell membrane, cytoplasm, and r