azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

"Pilgrims" in a sentence
How and where the Hmong people lived after the war
Centrioles are found in animal cells t or f
What is the vertex form of y=23x^2-37x-29?
Is 3/10 a rational number
Which is most likely the length of a student’s textbook? 30 millimeters 30 centimeters 30 decimeters 30 hectometers
How many times bigger is the earth than the moon?
ANSWER ASAP!!Describe how several jobs or professions might use scale drawings at work.
What percent of 7000 is 1190
Choose the answer that best fits the description below. this is a territory inhabited and controlled by people from a foreign land. a. bilingual b. colony c.