linomeza2007 linomeza2007
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $20 for 4 cups of coffee. What is theunit rate?

Respuesta :

nermay7
nermay7 nermay7
  • 21-05-2020

Answer: The unite rate is $5 per cup of coffee.

Step-by-step explanation:

20/4= 5

Answer Link

Otras preguntas

Demonstrate how to write each condition as an if-else in Java. If yes, then the computer should print “The answer is A,” “The answer is B,” or “The answer is C.
A bus travels at a constant speed. it stops for a short time and then travels at a higher constant speed. draw a distance-time graph for this journey.
Plz can you help me, thank you :)
Because you want to reduce the risk of loosing all your savings if an investment fails, which of the following do you decide to invest in? A.stock market B.cr
Pls help i'm really struggling
How do you think religion influences your modern outlook and the people around you? Think hard about this concept. Even if you do not hold religious beliefs you
Sale! 25% OFF of the original price! Laura wants to buy a sleeping bag. The original price is $56. How much will Laura pay if she buys it during the sale.
A 70.0-kg skier is sliding at 4 m/s when they slide down a 2-m-high hill. At the bottom of the hill they run into a large 2800 N/m spring. How far do they compr
Resistance is the body’s ability to destroy pathogens before they can cause disease.
Which statement best defines micronutrients? A. Micronutrients can be synthesized only by microbial organisms. B. Micronutrients are required by the body in s