destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the constant variation?
12. What are analogous characters
In the Middle East, a blank is a dry riverbed that often fills briefly with water after strong rains
What is the area of this circle rounded to the nearest whole number (show work)
the table below shows how much Lupe earns for each mile he walks for a library fundraiser. | Miles Walked | Money Raised ($) | | 0 |
Give some example of how the senses can help gather information about a patient’s condition.
Read the excerpt below and answer the question. It was a close place. I took...up [the letter I'd written to Miss Watson], and held it in my hand. I was a-trem
I need help on dividing 415 by 13
What is the value of x?Enter your answer in the box.( the picture is coming :) )
600 kg elephant runs at 5 m/s and jumpts onto a 100kg cart. If the coefficient of friction is .04 how far will the cart travel on a horizontal surface before c