valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

It starts at position 0 and moves to the right until it arrives at position 1. It then turns around and stops at position 2. What is the average velocity of the
HELP ASAP Given f(x)= -5x +2 and g(x)= x +4, find (f •g)(x)
John changes £450 to euros. The exchange rate is £1 = 1.16 euros. Change £450 to euros.
What city in the Kingdom of Kush became known for producing iron weapons?
match the description to the type of persuasive technique.​
The following data pertains to Sultan. Total assets at January 1, 2014, were $312000; at December 31, 2014, total assets were $384000. During 2014, sales were $
what type of economic condition describe the British in 1763?​
Which of the following might cause a mobility impairment that limits computer use? Select 3 options. a color blindness Odyslexia O neurological issue injury O g
Solve for x in the following equation. 9(5x +9) = 9(9x + 2)
At a gathering of 10 people, there are 4 people who all know each other and 6 people who know no one. People who do not know each other shake hands. How many ha