middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Mixed fractions I need help
The fact that the us constitution provided for federalism and a system of checks and balances suggests that
a new student tells you hola soy roberto how would you respond
What are good outfit/hair ideas? My closet basically consists of... - combat boots - vans - tons of skinny jeans - sweatpants - nikes - birkenstocks - sweatshir
Cells are surrounded by
What is the prime factorization of 187
If 6x-4 is 11 less than 25 what is the value of 9x
Determine the selling price and amount of increase of a $450 painting with a 45% markup
Read the following paragraph: He is not culturally "disadvantaged," but he is culturally "different." If you ask him how many months there are in a year, he wil
Read the list of common household substances. Antacid, soda, window cleaner, vinegar Which of these substances are likely to be corrosive? A). Soda, vine