ineedhelpplease121 ineedhelpplease121
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-05-2020

Answer:

72 dollars

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

28 kg            36 kg

------------   = ---------------

56 dollars        x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

Answer Link

Otras preguntas

how was mozart affected by the patronage system ?
a warm moist air moves into a region barometric pressure readings in the region will generally
Write a paragraph in Spanish about what your ideal holiday is... Please help me only need 5/6 lines
How do I solve 3.2x+0.2x^2-5=0
how do u do these equations?
A pet store has 15 puppies12 kittens and 6 rabbits witch animals are in the ratio 5:2
how did the idea of manifest destiny help Americans justify their desire to extend the united state of the pacific ocean?
Steve grows taller each year. Is this a transitive verb or a intransitive verb?
if average of m numbers is n^2 and average of n numbers is m^2 then find average of m+n numbers
Trigonometry pile up. Anyone mind helping me out with this one?Trigonometry is not my strong point. Thanks!