devent886 devent886
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

James went to the grocery store and purchased apples for $2.50 per pound (). He also bought one pineapple for $4.00. Write a linear equation ( = + ) to show the Cost () of how much James spent at the grocery store?

Respuesta :

bristewart81
bristewart81 bristewart81
  • 23-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2.50() + 4.00=()

Answer Link

Otras preguntas

Sin20sin30sin40sin80=
If one half of a number is eight less than two thirds of the number what is the number?
What body system is responsible for spreading a pathogen throughout the body?
The sum of two consecutive numbers is n+1. What are the numbers?
Are polar bodies formed from spermatogensis
How many times does 88 go into 382?
What are the dimensions of the foot ball feild in feet?
how does the author illustrate the careful and creative ways Elizabeth Van Lew used to send messages to General Grant in the story spies in petticoats
Why did President Theodore Roosevelt use the Roosevelt Corollary in the Dominican Republic? Answers: Roosevelt did not want the Dominican Republic to attack Hai
The faces of a green tetrahedron die are marked 10,20,30 and 40. All three die are thrown together and the scores added. Find the probability that the total is