mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

12. Which of these elements would most likely be a shiny, gray-colored solid at room temperature, conduct electricity, and dent when hit with a hammer? *
calculate the density, in g/mL, of a liquid that has a mass of 0.165 g and a volume of 0.000295 l
Plant and animal cells have similarities and differences. One difference is that plant cells have organelles called chloroplasts. What is the reason that plant
Why did the Indians think they were powerful enough to defeat the Americans?
According to the Income section shown below from the 1040EZ form, if a married couple filing their federal income tax return jointly enters $18,100 on line 4 fo
Which is better online school or in person school give me two reasons why
35 + 70 = 35(1 + 2) O Yes O No
Read this excerpt from "Rikki-Tikki-Tavi." "I was not a day too soon,” he said; for he could see the baby cobras curled up inside the skin, and he knew that the
Walnuts are 5 dollars a pound. Jack brought p pounds of walnuts and paid $25. Translate the following into a mathematical equation ​
On a vacation, Linda's family traveled 495 miles at 55 mph. What is the unit rate/slope in this example?