stephaniensiah5 stephaniensiah5
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Jack is buying breakfast bars.

Pack 5 breakfast bars- £3.00
3 breakfast bars for £1.50

Which pack is better value?

Respuesta :

Jammy1010
Jammy1010 Jammy1010
  • 24-06-2020

Answer:3 breakfast bars for£1.50

Step-by-step explanation:if you got two packs you would have 6 bars for three pound when one of the offers was 5 breakfast bars for 3 pound so the 3 breakfast bars for £1.50 is the best offer.

Answer Link
Acidthefemboy
Acidthefemboy Acidthefemboy
  • 11-12-2020

Answer:

3 breakfast bars for£1.50

Step-by-step explanation:

trust me you will get this correct

Answer Link

Otras preguntas

Highlights the possible risks and problems that should be addressed during the implementation process
10. Why are gene differences so important among members of a population ?
Find the area of a circle with a diameter of 12 in (rounded to nearest tenth). A=___ square inches 36 113.1 1129 87.3
I need help one this..?
Where are Maman, Jill and Jack?
For acute triangle XYZ below, can you find the tangent ratio of angle r°?
Find the value of X, Z and Y.
Identify the sentence When you can see both sides of an issue equality we'll, you find it difficult to take a stand , but some people insist that you take one s
Select the correct answer from each drop down menu. to save Jenna has completed one year at her first job and wants to start saving for her future, Jenna could
How much work must be done on a 24-kg shopping cart to increase its speed from 1 m/s to 4 m/s? A. 24 J B. 192 J C. 12 J D. 180 J