khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

4. Did Peter the Great’s reforms help or hurt Russia overall?
José mete 5 goles cada 25 minutos de partido calcula mediante una regla de 3 cuantos goles marcará en 1 hora
how to write a survey on cat theory​
Whitch number is both a multiple of 6 and a factor of 60 A.10 B.12 C.15 D.20​
Enter the absolute value of the number as a mixed number in simplest form. −2 5 11 The absolute value of the number is
You have a box that is 9 inches long, 8 inches wide, and 6 inches tall. If you put that box inside a larger box that is 15 inches long, 12 inches wide, and 7 in
What is the expression after applying the distributive property? -3.1(-9+(-7)) Enter your answer by filling in the boxes.
What is your most memorable experience as an ALS learner?
Best answers will receive brainliest.
He likes ________ lunch too late A) to have B) having