jwood2009
jwood2009 jwood2009
  • 23-08-2020
  • Mathematics
contestada

jack bought 4 bagels for 3.00. how many bagels can he buy for 4.50?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 23-08-2020

Answer:

The answer is

6 bagels

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem we use ratio and proportion

From the question

He used 3.00 to buy 4 bagels

Then 4.50 will be

[tex] \frac{4.5 \times 4}{3} \\ = \frac{18}{3} [/tex]

We have the final answer as

6 bagels

Hope this helps you

Answer Link
autumnnicole36582
autumnnicole36582 autumnnicole36582
  • 23-08-2020
He can buy six




Explanation :

Find the unit price of one bagel which is
3.00 divided by 4 and you get 0.75
4.50 divided by 0.75 is 6
Answer Link

Otras preguntas

The concept of the _______ of distance is illustrated by the fact that as cost increases with distance, interactions between people decrease. A. friction B. fle
what represents/symbols a difficult experience? (For example a heart symbols a heart)
what is a simile..............................
in what way was Manuel maria ponce an unusual child
1. You just visited your doctor and he suggested you are at risk for heart disease. Which type of lipid should you avoid eating large amounts of? Carbohydrates
The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is
What is 15.375 rounded to the nearest hundredth?
what is food dumping?
why did the writers of the us constitution allow for amendments to be added
When exercising, you should (A.) plan to take in extra water. B. avoid wasting time with a warm-up. C. work through any pain that you experience. D. plan to tak