chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

Round to the nearest thousandth. 4.8493
Find the mean of 58, 43, 33, 69, 41, and 74.
How did artist wassily kandinsky incorporate characteristics of expressionism in improvisation 31 (sea battle)?
What was the main reason Japan tended to isolate itself from China and Korea
You can find a perpendicular line segment from a point to a line using the paper folding technique. A. True B. False
Hannah has 127 books in her collection. Her school is hosting a book donation. There are z students at her school, and they each plan to donate the same numbe
A rope of negligible mass is wrapped around a 225-kg solid cylinder of radius 0.400 m. the cylinder is suspended several meters off the ground with its axis ori
Which unit represents 0.01 liters? A.kiloliters B.milliliters C.centiliters D.decaliters ( i think its D. maybe not, give me answer:) )
Consider the linear equation, 2.5n + 5.2 = 35.2. What property will be used to complete the first step in solving for n? subtraction property of equality multip
5.00 mol of gas occupy a volume of 112 L at a pressure of 1.00 atm. What is the kelvin temperature of the gas?