ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Which linear inequality is represented by the graph?
Clara solved the equation 7/3x = −2/3 as shown → 7/3x( 3/7 ) = −2/3 ( 3/7 ) x = −14 What is Clara’s error?
Which of the following is true
how do you make a battery​
If random samples of size 525 were taken from a very large population whose population proportion is 0.3. The standard deviation of the sample proportions (i.e.
Question 1(Multiple Choice Worth 3 points) (06.04 LC) Which of the following is true about repetition in an experiment? It involves setting up of a hypothesis
identify one charcteristic of exponential growth
10. Which of the following is the correct way to rewrite the following fragment? The huge white van full of holiday packages for everyone. A. The huge whi
Which excerpt is told from third-person point of view? O A. I walked slowly along the canal and said aloud to myself, "Emma, what are you doing here?" B. You wa
prove that (x-2)is factor of p (x)=2x³-3x²-17x+30​