gabbylikesmacaroni07
gabbylikesmacaroni07 gabbylikesmacaroni07
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

i’ll give brainliest.

ill give brainliest class=

Respuesta :

NoMeJuzgues
NoMeJuzgues NoMeJuzgues
  • 21-09-2020

Answer:

$7.39 per mug before sale price

Step-by-step explanation:

Divide $28.20 by 5 = 5.64

5.64 plus 1.75 equals $7.39.

Each mug was $7.39 before the sale.

Answer Link

Otras preguntas

True or False? African slavery began in Virginia when a Dutch slave trading vessel arrived with a surplus cargo of twenty slaves; having little cash on hand, th
please help with this assignment paper in science. I gotta get it done before Monday. thx. ​
A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a.
You are designing a rectangular enclosure with 2 rectangular sections separated by parallel walls. The interior wall has a length of 60 feet and the area of the
What expression is equivalent to (3g)1/3
An experimenter conducts an experiment on the effects of a drug to control hallucinations. he declares the results to be "statistically significant" which usual
Maureen bought a coat. She was excited because it was on sale, so she paid $15.25 less than the original price. She paid $48.75 for the coat. Write and solve an
The articles of confederation structured the federal government as a single entity, Congress, but delegates to the constitutional convention agreed that it was
12) 6 cm Find the circumference of the circle in terms of it. 671 cm 9 cm 1211 cm 3671 cm
Information on "Logistics" in business. ​