dantwanwynes2006 dantwanwynes2006
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 21-09-2020

Answer: $0.70 per cookie

Which is the same as saying 70 cents per cookie

=============================================================

Explanation:

The unit rate is the cost of one cookie. The term "unit" means "one".

10 cookies = 7 dollars

10/10 cookies = 7/10 dollars ...... divide both sides by 10

1 cookie = 0.70 dollars

Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.

Answer Link

Otras preguntas

After a society decides to save money by reducing funding for education and training, it finds that workers do not have the skills needed for jobs. Which term
What is a transverse wave? a. particles that travel parallel to the direction of energy movement b. particles that travel in a reverse direction to the direct
Solve the equation. –x + 8 + 3x = x – 6
Of the elements Na, C, Si, and P, which is a metal? a. Na b. C c. Si d. P
Many workers felt less secure in the 1990s because
characteristics of a monopoly
Why are dogs and cats different species
solve for c ab+c=5 c=5/ab c=5-ab c=5+ab
True or false zambia is bordered by sea?
if you need 2000 calories per day and you regularly consume 2500 you'll