lozanocarmela414 lozanocarmela414
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour class=

Respuesta :

eteni1797
eteni1797 eteni1797
  • 22-09-2020

Equation: w×0.6p

Explanation: 4.38 dollars for a 7.30 pound watermelon, you need to divide 4.38 by 7.3 to determine the price for each pound. 4.38÷7.3=0.60. W=the watermelons weight and P= watermelons price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Hamburgers cost three dollars and hotdogs cost two dollars the total cost of buying be burgers and D hotdogs can be expressed by C equals 3B plus 2-D how can th
please help will give brainliest
Absolute dating can be determined by which of the following. Select all that apply. A: tree-ring patterns B: Earth's magnetic field C: a historian's journal
1. A trapezoid has an area of 91 m2. The height of the trapezoid is 7 m and the measure of one base is twice the height. What is the measure of the other base o
How many judicial districts are in the US constitution
Making observations is the first step in the scientific method. Why don't scientists stop with the first step when creating an experiment? * 14 points A. Scient
match each binomial expression with the set of coefficients of the terms obtained by expanding the expression (2x+y)^4, (x+2y)^4, (x+3y)^4, (3x+2y)^4
According to a report by the IFMA Foundation and ARAMARK, up to _____ of the $10 billion spent in energy at U.S. restaurants is wasted. 40 percent 50 percent 75
if x=7/8 then x^2 is?
Which statement best summarizes the colonial system Belgium created in the Congo Free State