Nilab09
Nilab09 Nilab09
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Michele bought 3.50 pounds of dried fruit for $11.55. Her friend buys 7.25 pounds of peanuts for $25.38. Which is less expensive per pound? By how much?

Respuesta :

bstensaker04 bstensaker04
  • 22-09-2020

Answer:

fruit cost less by the

Step-by-step explanation:

one pound of fruit cost 3.30 and peanuts cost 3.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate each expression when k=2 8k—2 PLS EXPLAIN HOW TO EVALUATE
Tom is looking for factual information about fishing. Which source could provide him with information MOST RELATED to his topic? A) a website about sharks B) a
Granulocytes that contain granules of vasoactive amines such as histamines are called?
Write a few sentences on what you think should be done about the issue of climate change
Derek and Eric share £30 in the ratio 2:3. How much does Eric get?
Can someone please help me with this it will be really help full
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT LOOK AT THE PICTURE​
Factor completely. 4x^a+2+20x^a
Appreciate it if you can help
how do you graph -y=x+4