SOAgboola SOAgboola
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Finnick purchased 5pounds of shrimp for $23.90. How much was each pound worth?

Respuesta :

EZ020212007
EZ020212007 EZ020212007
  • 22-09-2020

Answer:

4.96

Step-by-step explanation:

If you divide 23.90 by 5 you get 4.96

Answer Link
djm0150323
djm0150323 djm0150323
  • 22-09-2020

Answer:

4.78

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did more settlers in Georgia impact Georgia's economy
What is the zero of the function that is graphed below?
Jenny solved the equation 1 – (2x + 4) = -4x + 5. Her work is shown below. 1-(2x+4)=-4x+5 Step 1: 1-2x+4=-4x+4 Step 2: 5-2x=-4x+5 Step 3: 2x=0 x=0 Identify Je
Which details from the heart of tsunami and the boy who harnessed the wind so is that they're both creative William harness the way to create electricity Manjar
A bakery sold a total of 160 cupcakes in a day, and 104 of them were chocolate flavored. What percentage of cupcakes sold that day were chocolate flavored?
English question about the help book
Multiply 21x(x-7) What’s the answer?
At Kroger 10 waffles cost $2.56. what is the unit price for 1 waffle at Kroger?​
The telephone, invented in 1876, converted acoustic sound to electric signals. However, the audio production industry began using the electrical recording syste
If m1 = (7x - 19) and m2 = (x + 5), find m2.