lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Respuesta :

Memet6666
Memet6666 Memet6666
  • 22-09-2020

Answer:

20 Dollars

Step-by-step explanation:

4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

hope this helps

Answer Link
nolanloc nolanloc
  • 22-09-2020

Answer:

A five pound watermelon would cost twenty dollars.

Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true about a linear function? (4 points)Group of answer choicesIt may curve in some parts and be horizontal in others.It must cross th
ill mark brainlist plss help
Is the United States obligated to get involved in WWII following their involvement in WWI and with their status as a world power? Why or why not?
he introduced the volleyball as a sport​
what is heat on earth caused by?
What was the refugee movement from Indian Territory to Kansas during the Winter of 1861 known as?
Please help I cannot-
Write a short story start with "A box showed up on my doorstep and"
PLZ HURRY I WILL MARK BRAINLIEST A 2-column table with 6 rows. Column 1 is labeled x with entries 1, 2, 3, 4, 5, 6. Column 2 is labeled y with entries 14, 28, 4
El perrito ____ un collar Amarillo