Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

_____ argued that people prone to psychological disorders are plagued by irrational negative assumptions about themselves and the world.
What does the Earth look like after its collision with Theia (the collisio that formed the Moon)?
What are some guidelines/techinques to a great argumentative essay? ​
The elevated ridges of tissue on the surface of the cerebral hemispheres are known as __________ while the shallow grooves are termed __________. a. sulci; gy
The question of a number and 3 minus 2 is at least -12
Which division of the geologic time scale includes most of Earth’s history?
Faculty members at University of Colorado-Colorado Springs participated in strategic planning sessions to decide whether to emphasize undergraduate research pro
A good man is a decent life, and a bad man is a cursed life—but no matter what, always expect suffering, and just keep working hard. No one will take care of a
A client comes to the clinic and reports general sadness, exhaustion, and a loss of interest in activities. The client is interested in taking St. John's wort.
Frederick Herzberg postulated a two-factor theory of human behavior that included satisfiers and dissatisfiers. Which of the following is a dissatisfier? a. Ch