isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

Anna’s mother passed away three years ago, so she was unavailable for genetic testing. based upon anna’s family pedigree that you created in the previous activi
this is the most important thing. you........... forget to take the food out of the oven at 7 o'clock. a)wouldn't. b)can't. c)mustn't. d)couldn't
when did the international economy collapse and why- durning the great depression
The main responsibility of the environmental protection agency is making sure antipollution laws are followed . what kind of agency is it
the sum of Julio's and Charles's age is 44 years. seven year from now, Julio will be twice Charles's age. how old is each one now?
what is the answer for 1-3
What is the significance of gatsby's grudging acceptance that if daisy did love tom once, it was "just personal"??
What is the word for when an organism no longer exists and will never again live on earth?
Which statement best explains why the allies selected nuremberg as the site for war crime trials after world war ii?
Your web development team leader must obtain feedback from trusted customers. which method will ensure that your team gets high-quality, reliable, private feedb