yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

Im really confused! How do i figure out this problem: 51 is 6% of what number? Someone plz help soon I'm soon confused!
what would a government that followed the idea of laissez-faire in economic matters do?
list three possible places where primary succession might take place
Which word in the sentence is a direct object? Have you read your brother and sister their favorite books? a. brother b. sister c. books d. you
Writers can use a technique called foreshadowing. What is foreshadowing?
The turning point in world history that is occurring right now is the _______ revolution. Stone Industrial Agriculture Technological
What is the best definition of bicameral?
Which kind of scholar studies human culture? archaeologist anthropologist paleontologist biologist
Three fourths of a number decreased by nine is at least forty-two
What is the effect on democracy when the sixteenth-century monarchs claim more power