robinsondemya363 robinsondemya363
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?

Respuesta :

910849
910849 910849
  • 23-09-2020

Answer:

.48

Step-by-step explanation:

16 cups in a gallon so 8.64 divided by 16 is .48

Answer Link
haylmcdo10 haylmcdo10
  • 23-09-2020

Answer:

$0.27 a cup

Step-by-step explanation:

16 cups in a gallon so 32 cups in 2 gallons, so 8.64 divided by 32 = .27

Answer Link

Otras preguntas

Develop a probability model for the spinner shown. Will give brainliest!
Please help me with 5 and 7
Tres veces un número x, restado de 18 es menor que -90
Hey, can someone solve this for me? tysm​
Write equations using angle relationship to find the value of x
Forms include compromise, truce, or mediation.
how many perfect squares are there between 2 and 140​
Can someone help me find the surface area and volume for these shapes ty.
can someone please help ??? thank you so much
The process of choosing a specific organism to breed based on producing desired traits is called..., Selective breeding Natural selection Natural breeding Selec