camillejohnson69
camillejohnson69 camillejohnson69
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is 78¢, and the price of an apple juice is
97¢. How much more does the apple juice cost than the apple?
O 21¢
- O 29¢
0 O 19¢
0 O 11¢

Respuesta :

ncarmon0408 ncarmon0408
  • 24-09-2020

Answer:

the answer is 19 cents

Step-by-step explanation:

97 - 78 = 19

Answer Link
mason2024 mason2024
  • 24-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

subtract the 78 from the 97

97-78=19

That being said, apple juice costs 19 cents more than an apple.

Answer Link

Otras preguntas

What is the least ommon denominator of 6 97 and 41
describe a real-life situation where you would have a remainder
what does 2 + 2 equal
What does the number 84 in the name krypton-84 represent
The Battle of New Orleans was the ______ engagement of the War of 1812. first most violent shortest last
How can you model multipaction problems?
Jamaal is allowed to walk no farther than three blocks in either direction from his house. If his house is located on the 57th block of the town, which absolute
PLEASE, NEED HELP FAST!
What is the missing term in this geometric sequence? …, –32, ____, –128, …
Read the following dictionary entry. maintain (mān-´tān) v., pl. -s 1. to continue or keep up What part of speech is the word? verb preposition adverb nou