Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

Two of the emission wavelengths in the hydrogen emission spectrum are 410 nm and 434 nm. One of these is due to the n=6 to n=2 transition, and one is due to the
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
Why are the irish famous for drinking?
Why is the kingdom Protista considered a catch all kingdom?
what is the solution for this inequality -10x <40
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
How do amoebas obtain food?
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False
what is the solution for this inequality -10x <40