leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

Since mercury is a toxic metal why is it used in liquid barometer instead of water
In a typical graph for a purely competitive firm, the intersection of the total cost and total revenue curves would be: select one: a. a point of maximum econom
Sodium chloride will dissolve in water and the resulting solution will conduct electricity. 1. false 2. true
A coin dealer is having paper wraps made to go around a stack of coins. The coins have a diameter of 12 mm, and the dealer states that the paper should be exac
The headright system which made some people very wealthy consisted of
Julia wants to bring watermelon for the third grade picnic. Seedless watermelon costs 39 cents for 1/2 kilogram. One serving of watermelon weights about 150 gra
What will happen to the temperature in the room if a window air conditioner is on the ground?
What do u get when u cross a stick of dynmaite with a lemon pie?
The function g(x)=-(x)^2+5. The function f(x)=-g(x+2). I know that the graph opens gown for g(x) I need to know the second one
I NEED HELP WITH THIS BIOLOGY QUESTION