bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

Respuesta :

ahson41 ahson41
  • 24-09-2020
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

$32  

Step-by-step explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

Answer Link

Otras preguntas

The cell division process that produces daughter cells with half the chromosome number of the parent cell is _____. meiosis mitosis
The national government can try to compel states to obey national laws using fiscal federalism, even in areas where the national government has no authority ove
Shakespeare's Macbeth is considered a masterpiece of the _____ genre. A. horror B. tragedy C. history D. comedy
_____ is a word that is usually a verb but is being used in a sentence as a different part of speech. An indicative verb A verbal A participle An adverb
Can someone summarize in english The phantom of the opera adaption by Frank Milani and Paulette Collet
an art teacher has a box of markers. he gives 15 markers to each students.he has 18 students.the teacher has 124 markers left over how many markers were in the
if t(n) = 3n+2, what is the 5th term?
6 What is the main
divide 28 in the ratio of 3:4
Nutrients enter a cell ______ the concentration gradient by the process of _______.