ccg4593 ccg4593
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Quill wrote a check for $66 for 22 school lunches. What is the cost per lunch?
is this division?​

Respuesta :

gheslinemedina0321
gheslinemedina0321 gheslinemedina0321
  • 24-09-2020

Answer:

Yes it is division

Step-by-step explanation:

It should be 3

Answer Link
alucas911
alucas911 alucas911
  • 24-09-2020

Answer: yes division

66÷22=$3 per lunch

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An artist can paint 4 paintings in 2 hours. Whats the artist unit rate?
two friends share 3 fruit bars equally. How much does each friend get
So,two angles in a triangle add up to 115 degrees.What is the size of the third angle?
5/12(x-5)=30 Can you please show the steps to the answer?
at what pH values is pepsin likely to be denatured?
Find the midpoint of H(13,8) and X(-6,-6)
5. Billy goes to the store. He has $90. He wants to purchase a leather jacket for $45, a hat for $10, and the rest on jeans. Each pair of jeans costs $35. Wri
The mesentery carries blood to the?
What is the season in the northern hemisphere when the North Pole points most directly toward the sun
What pattern was set for future Chinese dynasties?