mckenzismith31 mckenzismith31
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9 at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

BNHA0FREAK
BNHA0FREAK BNHA0FREAK
  • 25-09-2020

5 1.80, the crackers cost $1.80 per box: 20 3 1.80 5 36. So, 20 boxes cost $36.00.

Answer Link
NutellaQueen
NutellaQueen NutellaQueen
  • 25-09-2020

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

To find how much one box costs you divide 9÷5 = 1.8

Then you take 1.8 × 20 = 36

If you want me to go over it in depth, let me know! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

The spoke of a wheel reaches from the center of the wheel to its rim. If the circumference of the rim of the wheel is 48 inches, how long is each spoke? Use 3.1
when will a recessive trait be seen in an organism
Ron’s class donated d dollars to a local charity. Danny’s class donated 21% more than Ron’s class. Which expression shows the amount Danny’s class donated in te
A? business's cash receipts and cash payments for a specific period are reported on? a(n ________.
M → M+ + e- Has M lost or gained an electron?
ITS TIMED PLEASE HELP ! How do you find the central idea? by asking the speaker to repeat all main ideas after he or she is done speaking by identifying the t
Who wrote the book Uncle Tom's Cabin, which highlighted the horrors of slave life? A. John Calhoun B. Frederick Douglass C. Harriet Tubman D. Harriet Bee
Overpopulation occurs when the?
The sturm und drang movement centered on a rejection of which of these?
Are a dandelion’s the leaves simple, compound, peltate, or perfoliate? What leads you to this conclusion?