10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

What was woodrow wilson plan for peace after ww1?
As you approach an emergency vehicle parked in the roadway of an interstate highway with its emergency lights activated what should you do?
Why are food preservatives added to food? how does it effect the reaction?
If a store is having 30% off and a shirt is now 11.20 what is the original price
Bread, pasta, and rice are excellent sources of:
Sin20sin30sin40sin80=
What is the term used for inserting a healthy copy of a gene into a person who has a defective gene?
Jack was 12 years older than purcella. together their ages is 156 years. what was their ages?
What is the mode of 70 68 70 72 68 66?
How do you say "thanks" on german??