matyjjdrggyj matyjjdrggyj
  • 21-09-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for the cans of lemonade at each of the store 24packs 2 for 9 12packs 4 for 10 12packs 3 for 9

Respuesta :

daltonpayne
daltonpayne daltonpayne
  • 21-09-2016
24 packs (2 for 9):
9/2=4.5 per pack
4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

12 packs (4 for 10):
10/4=2.5 per pack
2.5/12=.2083 (round to .21 per can)

12 packs (3 for 9):
9/3=3 per pack
3/12=.25 per can.
Answer Link
Egonzalez028335 Egonzalez028335
  • 09-01-2020

Answer:24 packs (2 for 9):

9/2=4.5 per pack

4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

From which store should you shop in.

From shop smart 24packs 2for $9

Answer Link

Otras preguntas

Executive agreements between presidents and heads of foreign countries are considered
What is the suffix of fossil?
What is the rising action of the lion the witch and the wardrobe??
which particle has a mass that is 1/1836th the mass of a proton
Aditi has $50.00 in her wallet. she buys a shirt for $12.00 and also wants to buy some bracelets that are on sale for $0.60 each. the inequality below relates x
The 2 main stages of cell division are called?
An atom contains 4 protons, 3 neutrons, and 5 electrons. what is its total electric charge?
What mountains are formed by the collision of the indo australian plate?
What are the answer for the article Pittsburgh's work
The sum of two integers is 6and the difference is 4 find the intergers