alexa9337
alexa9337 alexa9337
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

what if 8 crayons cost $11.50 what would one crayon cost lol.

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 21-10-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Simply divide 11.5 by 8

8 goes into 11 1 time with 3 left over.

8 goes into 35 4 times with 3 left over.

8 goes into 30 3 times with 6 left over.

8 goes into 60 7 times with 4 left over.

8 goes into 40 5 times.

1.4375

Answer $1.44 a Crayon

Answer Link

Otras preguntas

A $250 suede jacket is on sale for 20% off. how much should you pay for the jacket
the two main types of fermentation are called what
gene defects, infectious agents, and congenital malformations are ____________ that can cause and contribute to the onset or severity of a child's illness? a.bi
A number decreased by negative three is equal to -40. Write an equation and find the number.
12.5% of what number is 24? Please help and show work
How do we measure the acidity of rain?
what was the Powhatan confederacy and how did the group interact with the British settlers
What was the main reason the colonists resented the acts imposed by Parliament?
Elaine uses 19 connecting cubes to make a model of a house. The house model is in the shape of a rectangle and is one cube high. How many different ways could E
what are the factor pairs of 73