smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

How did the people of Great Zimbabwe positively interact with their environment?
Which of the following is not a major economic activity of the Outback? a. Agriculture b. Tourism c. Fishing d. Mining
What was the outcome of the Battle of Tours?
Which is the subordinate clause in the sentence? Some additional clues were found when a small pit, with linen bags and broken pottery, was discovered in 1907.
Do you think governments are justified in censoring war news? Why or why not?
what is a good thesis statement for Addiction being a choice first and then becoming a disease
What is the approximate circumference of a circle with a radius of 20 inches? Use π ≈ 3.14. A. 125.6 inches B. 251.2 inches C. 120 inches D. 62.8 inches
if 19×x is 208 whats x?
Which political leader gained power as a result of the failing economy of the Weimar Republic? (1) Adolf Hitler (3) Benito Mussolini (2) Francisco Franco
Why might Berlin be a likely spot for trouble to develop during the Cold War?