lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

workout area helppp !!!
What effect did the dred scott Supreme Court case have on dred Scott's freedom and on the Missouri compromise
After a baby was born, he began to gain weight at a rate of 1.5 pounds per month. The weight of the baby at birth was 10 pounds. Write an equation for W, in ter
Which statement best describes the effect of the language in this stanza?
Area of soft cartilage where bone growth occurs
Hydrazine, N2H4, is used as a rocket fuel. In the reaction below, if 93.1 g of N2H4 and 105.7 g of N2O4 are allowed to react, how many grams of excess reactant
pls help me with this science
i need help i don’t understand
How can I stop my anxiety at school?
Determine the domain of the function f(x)= 1/2x^2 +11x +15