HyperTaiyo
HyperTaiyo HyperTaiyo
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.
a) How much will we have to pay for 3 lb?
b)How much will we have to pay for 4.5 lb?
c)How many pound of candies can be bought for $7?
d)How many pound of candies can be bought for $10.50?

Respuesta :

spinnyjap007
spinnyjap007 spinnyjap007
  • 10-11-2020

Answer:

a). $10.50

b). $15.75

c). 2 POUNDS

d). 3 POUNDS

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x that makes the expression equivalent. (35 points)7(8 - x); 56 - 21
3 increased by a number x is 9
What is the approximate volume of a cone with a height of 12 in and radius of 9 in ? Use 3 14 to approximate pi, and express your final answer to the nearest hu
are sound waves transverse or longitudinal?
NEED HELP ASAP! What is the measure of the sectant CD?
I NEED HELP ASAP ! it’s about lesson 9.3 PRE ALGEBRA.! please and thank you !
respond in 3-5 sentences the title "Another Evening at the Club" is close in meaning to "Just Another Evening at the Club" Given the events of the story, what
Which best describes Rutherford’s model of the atom?
Consumer programs perform which two of the protect consumers
Write an expression to represent nine less then equation of two and a number x