Jaden082007 Jaden082007
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

seven apples cost five dollars. How many apples can I buy for $8?

Respuesta :

hidden06
hidden06 hidden06
  • 21-10-2020

Answer:

11 apples

Step-by-step explanation:

7/5=1.4

1.4x8=11.2

11.2 rounded to 11

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Anderson is writing instructions about joining the school band for his students. Which sentences address the intended audience? 1. The band will have a conc
20 POINTS!!!!!!!! NEED ANSWER ASAP A container of an ideal gas at 300 Kelvin (K) has a volume of 2.5 liters (L). What is the calculated volume, in L, of the gas
Could anyone check this?Are they true?​
Starting at its rightmost position, it takes 2 seconds for the pendulum of a grandfather clock to swing a horizontal distance of 18 inches from right to left an
Convert 37 liters to milliliters. Choose the words and numbers to complete the statements. A liter is a Choose... unit than a milliliter, so Choose... the n
the parents of my cousins are my what?
Olivia needs 54 licks for every 3 lollipops they eat.
The radius of a circle is 4 yards. What is the circle's circumference? r=4 yd Use 3.14 for .
What is the best way to arrange the magnets on the train and on the track so that the model train levitates?
Ola, necesito una gran ayuda, me podrían dar ideas de mensajes contra LA VIOLENCIA DIGITAL por favor